Modele architektoniczne czyli modele kubaturowe. Nie jest to jednoznaczne z wizualizacją. Są to wiernie odwzorowane wirtualne odpowiedniki istniejących budynków, lub tych dopiero projektowanych. Nie ma minimum jak i nie ma maximum. Projektujemy takie modele dla późniejszych wizualizacji, spacerów czy wykonywania makiet / prezentacji.

Model opiera się jako podstawę o projekt budowlany. Modelowane są najpierw części konstrukcyjne, następnie okna, czyli stan surowy zamknięty. Następnie dodaje się do tego coraz większą ilość detali.

Okna posiadają parapety, dach rynny i obróbki, a komin czapy. Generalnie jak mocny ma być to model, zależy od tego jaki jest potrzebny. Można wykonać modele uproszczone, jak również bardzo zaawansowane technicznie. Nie ma minimum wielkości. Takim modelem może być buda dla psa, domek gospodarczy, dom czy wielorodzinka jak również hala. Sam proces modelowania konstrukcji jest w miarę prosty, o ile projekt nie posiada bardzo zaawansowanych elementów konstrukcyjnych. Jeśli tak się dzieje czasem potrzebny jest dokładny projekt wykonawczy. Zazwyczaj jednak wystarczy projekt architektoniczny.

Tego typu projekty dostarczane są w postaci plików pln, skp, fbx. Są to najpopularniejsze wśród moich klientów formaty, jednak nie jedyne.