“Archicad jest programem dla architektów, jest prosty i nieskomplikowany, każdy może siąść, poświęcić godzinkę i go opanować.”

Archicad to kombajn

Oto dwie opinie, które niekoniecznie są sprzeczne ze sobą. Do obu się przychylam i do obu mam pewne zastrzeżenia. Rzeczywiście do Archicada może usiąść każdy, niezależnie od wieku, zajmowanego stanowiska czy profesji. Ale , przychylając się do drugiej opinii, Archicad jest kombajnem. Jego funkcje sprawiają, że wykonanie każdego projektu jest przy pewnym poziomie znajomości programu, łatwe. Niegdyś spotykałem się z praktykami gdzie model wykonywało się mniej więcej, czyli do pewnego stopnia, a następnie wkraczały elementy 2d. W chwili obecnej już tak nie jest, a przynajmniej nie powinno.

Modelowanie

Z większymi lub mniejszymi trudnościami z modelowaniem spotyka się każdy, kto pracuje w tym programie. Jak zauważycie, biblioteki dostosowane są do pewnych kryteriów, a strony firm oferujących biblioteki za darmo stawiają na masówkę. Im więcej osób ściągnie tym lepiej. Nie mam tu na myśli jednej firmy. Zauważcie, że aby ściągnąć obiekty biblioteczne z większości stron , trzeba się zarejestrować lub zalogowac za pomocą np Facebooka. Oglądaliście przesłuchania Ceo Facebooka przed Senatem? Włosy jeżą się na głowie. Wracając do tematu. Biblioteki podstawowe jak i te z owych serwisów nie zakładają warunków szczególnych. Czasem potrzebne jest uściślenie danego procesu. Jeśli weźmiemy pod uwagę temat, który akurat jest bardzo dobrym przykładem OPTYMALIZACJI procesu projektowania, czyli projekt ogrodzenia, to rzeczywiście jest się czym popisać.

Załóżmy, że nasz projekt powstaje w górach. Mamy spadek terenu, albo i dwa. Jak to często się robi, frontowe ogrodzenie wykonane jest np z betonowych słupków wylanych wraz z podmurówką pod przęsłami. Przęsła ze stali lub drewna. Boki i tył działki to siatka z rolki.  Z jednej strony możemy skorzystać z gotowych bibliotek, jednak tu nie będziemy mieli pionów w słupkach. Z drugiej zaś strony możemy wymodelować słupki narzędziem słup, użyć powielenia w poziomie z przesunięciem w pionie. Do tego siatka wykonana jako kształt z przekroju. Proste, prawda?

Szybciej

Optymalizacja to proces, gdzie sprawiamy, że czynności idą nam szybciej, sprawniej. Do tego automatyzacja, co znaczy, że część procesów bierze na siebie programowanie. Stosując dwa narzędzia dodatkowe uzyskamy bardzo dobre wyniki: obiekt siatki ze słupami, gdzie wstawiamy jedno przęsło a następnie na rzucie lub w 3d regulujemy długość, kolejnym pociągnięciem za węzeł, regulujemy nachylenie. I gotowe. Drugie narzędzie to murek gdzie wybieramy gabaryty murka i słupków a następnie wypełnienie przęseł. Ustawiamy długość, dodajemy bramkę, furtkę (jednym kliknięciem) i do tego ustawiamy kąt pochylenia terenu.

Suma sumarum zajmuje nam to jakieś 5-7 minut.

“Ale takiego narzędzia nie ma” usłyszałem przy mojej ostatniej rozmowie na ten temat.

Jaka była moja odpowiedź? Gdyby nie było, skąd wiedziałbym, że wykonanie tego typu projektu zajmuje ok 5 minut?

 

Archicad to kombajn

i z tym się trzeba całkowicie zgodzić, jednak i kombajny wymagają usprawnień. Nie tylko narzędziowych ale i proceduralnych. Tego drugiego trzeba nauczyć każdorazowo indywidualnie. Sprawdzić na czym polega spowolnienie, wykryć błędy i je skorygować.