“Cechy stylu Vintage”

Vintage to mieszanka starego z nowym. Nazywany wnętrzarskim eklektyzmem ma dużą liczbę zwolenników na całym świecie.  Styl jest bardzo elastyczną mieszanką marzeń i rzeczywistości. Nie musi nas w nim nic ograniczać, poza naszą swobodą, twórczością,. Jednak nie o zmieszanie wszystkiego ze wszystkim tutaj chodzi. Jak wszystko na świecie, ma to swoją granicę, po której zaczyna się kicz. Brak jakichkolwiek ograniczeń zachwiałby świadomością i zdrowiem psychicznym wielu.

wnętrze w stylu vitage

Jednak sam styl niczego takiego nie narzuca. Mówi się wręcz, że vintage uwielbia zagracenie. Tylko czy człowiek dobrze się w takim mega zagraconym wnętrzu dobrze czuje? Podejdźmy do tego inaczej. Pełny przepych, kolor, złocenia. To, czego wszyscy zdają się pragnąć, ale nie za dużo, ze spokojem w duchu. To powinien być nasz styl.

Vintage opiera się na dwóch zasadach: nowoczesne wnętrza ze stylizowanymi klasycznymi, wręcz staroświeckimi meblami, lub odwrotnie. Czyli mamy tutaj do czynienia z przeciwnościami w ogólnej formie. Nie stronimy jednocześnie od zestawień awangardowych i szokujących, a przy tym indywidualnych.

Styl ten jest wytworem XIX wieku, jednak wówczas chodziło o modę, a nie do końca o aranżację wnętrz. „Słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosiło się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące było tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji” .

Kolory w tej stylizacji powinny być jak najbardziej jasne i spokojne, bez zbędnych kontrastów i fascynacji czernią czy fluorescencją.