“Cechy stylu Retro”

Każdy z nas słyszał kiedyś ten zwrot. Retro czyli stylizowanie na wygląd z minionej epoki.

Styl ten posiada jedną bardzo ważną wadę, która jest niezmienna: albo wszystko albo nic. Styl ten w ostatnich czasach bije rekordy popularności, niekoniecznie z uwagi na tęsknotę ludzi za rzeczami z minionych epok, ale przede wszystkim z uwagi na ekskluzywność tak wykończonego wnętrza. Retro mylnie kojarzone jest ze stereotypem, że nasze wnętrze należy zagracić wszystkim co stare, nieważne jakie, ale stare. Takie zachowanie nazywamy chomikowaniem lub zbieractwem, jednak na pewno nie jest to nawiązywanie do stylistyki. Wnętrz w tym stylu nie mają nic wspólnego z zagraconymi strychami czy piwnicami, w których unosi się nieprzyjemna woń czasu oraz wszechobecny kurz.

W tym stylu, im większy stopień autentyczności, tym lepsze wnętrze. Jednak jak w każdej sytuacji, co za dużo to i świnia nie chce. Popadając w absurdy wracamy do zbieractwa.

Umieszczenie we wnętrzu elementu z dawnych lat jest bardzo dobrym pomysłem, należy jednak pamiętać, aby był on gruntownie odrestaurowany, a co za tym idzie posiadał pełnię swoich funkcji. W innych stylach dozwolone jest łączenie przedmiotów na zasadzie kontrastu. Tutaj najważniejsza jest konsekwencja i pełna spójność wszystkich elementów. Ważne również, aby elementy z danej epoki nie były mieszane z elementami nowoczesnymi czy antycznymi popiersiami. Zasada jest najczystsza ze wszystkich: wszystko albo nic. I tak zostaje przez cały czas, nawet podczas użytkowania. Jeśli jest inaczej, wnętrze traci na swej wartości. Retro to styl w którym nie możemy zapomnieć o oświetleniu: witrażowe lampy, kryształy, ozdobne abażury. A przede wszystkim zdrowy rozsądek i smak.

Panuje takie przeświadczenie, że wnętrze w stylu retro może być wnętrzem za małe pieniądze. Trudne, ale możliwe. Jednak możemy to porównać do kupna auta. Możemy kupić Infinity i Ładę. Obydwie marki posiadają samochody terenowe w swoim garażu, jednak różnią się diametralnie.

Sposobem na oszczędność jest wykazanie się sprytem i samodzielnością w wyszukiwaniu dodatków, już po wykonaniu wnętrza.