„Cechy stylu Francuskiego we wnętrzach prywatnych”

Styl francuski to oznaka szyku, wdzięku i elegancji. Elegancji subtelnej w wyrazie, co sprawia, iż styl ten możemy nazwać ponadczasowym. Z tego też powodu francuskie pojęcie piękna od wieków jest ściśle naśladowany przez twórców i designerów z całego świata. Styl francuski to najczęściej stylizacja na XVIII wiek, co wiele osób rozumie zbyt dosłownie, umieszczając we wnętrzu fotel o nazwie „Ludwik XVI”.

w stylu francuskim

Francuskie wnętrza to przede wszystkim delikatne kolory, zazwyczaj pastelowe, materiały bogate w jakość i formę, nadające stylizowanym meblom lekkości i polotu.

Smakiem takiego wnętrza są lustra z grawerami, żyrandole z przesytem kryształowych części oraz lampy zestawiane w duetach. Ponieważ styl ten ma być oznaką dumy i szyku, znaczącym elementem są bielone popiersia, świeczniki i dekorowane kominki.  Przejaw parzystości musi być ściśle kontynuowany. Jeśli np. na barku mamy lampkę, na drugim końcu powinna pojawić się druga, jeśli kinkiet to podwójnie. Jeśli stosujemy firanę, to również podwójną. Symetria i dualizm.

Przestrzenie w tym stylu czarują swoim klimatem, będąc całkowitym przeciwieństwem surowych, ostrych linii wszechobecnego stylu nowoczesnego. Wnętrza stworzone w oparciu o cechy tego stylu zachwycają każdym najmniejszym szczegółem.

Styl francuski to przede wszystkim detale, ale i również sprzęty. Oczywiście stylizowane na XVII i XVIII wiek: fotele, szezlongi, komody stoliki itd. Stylizowane, delikatne, eleganckie. Zaokrąglone w kształcie, raczej proste w ogólnej formie, pełne detalu. Najczęściej białe, choć często o zdecydowanym kolorze, z dodatkami złota ale w umiarze.

Ponieważ potrzeby użytkownika są równie ważne, możliwe jest wprowadzanie do takiego wnętrza elementów nowoczesnych, jak szklane powierzchnie ścianek czy drzwi, należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej stylizacji i wykończeniach.