Wzornictwo Przemysłowe czyli kreowanie produktu 

Projekty koncepcyjne produktu

 Wszystko zaczyna się od myśli, od idei zaszczepionej dla pewnego wskazanego celu. Tym celem jest Twoja potrzeba. Potrzeba posiadania, potrzeba użytkowania. Mam podobnie, jednak u mnie jest to potrzeba nieustannego tworzenia. Projekt koncepcyjny to przełożenie idei w obraz, powstaje poprzez kreację ręcznych myśli na kartce, później przychodzi model. Model przekuwamy w wizualizację. Co na takim projekcie się znajduje? Kształt, forma, detale, kolory i przede wszystkim wyobrażenie jego użytkowania. Skupmy się! na czym? Na potrzebach produktu i sposobach jego wykończenia.

Projekt koncepcyjny bardzo często przechodzi w formę projektu realizacyjnego, nierzadko mającego formę pliku. Tak samo jak projekt koncepcyjny.

Efektem jak wspomniałem powyżej może być rysunek lub plik: Stl jeśli produkt ma być wydrukowany w 3d lub wyfrezowany, dxf jeśli wycięty na stole, Igs lub Stp jeśli ma to być model produkcyjny.

Model do druku i frezowania

 

Narzędzi nie będę przedstawiał. Ważny jest efekt. Projektując modele stawiam na fakt potrzeby jego realizacji. Każdy z modeli projektowany jest z myślą o sposobie jego wykonania. Jeśli więc chcesz mi zlecić zaprojektowanie dla Ciebie produktu, musimy oprócz Twoich potrzeb, ustalić jak chcesz to wykonać.

Druk 3d: tutaj pracując wieloletnio podpowiadam najprostsze i najlepsze rozwiązania. Mogę również polecić jedną z drukarni 3d dla których pracuję.

Frezowanie to sztuka. Pamiętasz jak kiedyś wszyscy zachwycali się frezarkami 3d? Proponuję przejrzeć np Youtube i zapoznać się z technologią 5 osi: x,y,z, a,d. W tych osiach pracują maszyny. Jeśli pracujemy nad modelem który ma zostać wyfrezowany, proszę poinformuj mnie jakim sprzętem to wykonamy.

        TO jest mebel

 Tak, mebel czyli forma, którą wielu uważa za prostą. I defakto tak jest. Czy jest to płyta, sklejka czy drewno. A może metal? Wykonuję projekty mebli, zarówno tych prostych, mebli “dla ludu” czyli inaczej zwanych budżetowymi, jak i mebli dla klientów Pro czy Premium jak to zwykliśmy ich nazywać.

Projektując mebel stawiam na jego wytrzymałość, formę oraz użytkowy charakter. Na końcu możesz otrzymać pliki modelu (np igs,stp) lub rysunki. Wśród rysunków znajdują się rozrysy na stół do wycięcia poszczególnych elementów. Całość wystarczy puścić na stole i potem poskładać.

Jeśli nie chcesz rozrysu dokumentacja może składać się z pojedynczych rozrysowanych płyt z otworami, ich średnicami i głębokościami tak jak z miejscem ich wykonania. Jednak tę informację musisz mi podać na początku naszej współpracy.

 

 Gadżet

Wzory użytkowe coraz częściej projektują ludzie tacy jak ja. Wybierasz temat i oczekujesz gotowego produktu za ustaloną cenę. Produkt może być różny, od podstawki pod laptopa, przez mocowania do kamer np GoPro Hero, podstawki, zegarki, zegary, wzory np dywanów filcowych… Tutaj nie ma ograniczeń. Ograniczeniem jest potrzeba którą należy spełnić.

Potrzebujesz gadżetu? Produktu? Pozwól urzeczywistnić swoje wyobrażenia.

 Prototyp

 Tak, każdy z produktów które są projektowane należy prototypować. Nie należy zapominać o tym niezbędnym elemencie każdego procesu. Prototyp służy głównie wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, czy to z uwagi na zmiany materiałowe czy maszynowe. Prototyp nie zawsze wychodzi za pierwszym razem doskonale, jednak nie znaczy to, że projekt jest zły. Współpracując jest to dla mnie warunek konieczny by nie rozpoczynać np produkcji nisko czy wieloseryjnej bez wykonania elementu prototypowego. Co jeśli taka czynność nie zostanie podjęta? Jest wiele ryzyk związanych z produkcją produktu i puszczenie w produkcję przedmiotu z projektu bez prototypu i ewentualnych korekt może skończyć się niepomyślnie.