Płyta gipsowo kartonowa to dzisiaj standard w domach. Chyba nie znajdziemy już wnętrza, w którym nie mielibyśmy choć jednego takiego elementu. Ów cód składa się z gipsu (rdzeń) a po bokach obudowany kartonem. Odporny na ogień ale nie na wilgoć. Płyta g-k zyskała sobie powszechne uznanie z powodu łatwości jej zasrtosowania. Jest krucha i niewytrzymała na uderzenia, ale i tak ma rzeszę fanów.

image

Z płyty możemy wykonać np.:
Ścianki i przegrody
Ścianki pod stelaże podtynkowe
Regały
Półki ścienne
Ozdobne ramy
Sufit podwieszany prosty lub wielokondygnacyjny
Faliste linie ozdobne
Sufity nad np łóżkiem, w które możemy wkomponować wnęki, a w nie np szyny firan
Blaty podumywalkowe
Obudowy np wanny.
Pamiętaimy jednak że nie jest to sama płyta. Pod spodem znajduje się konstrukcja zależna od rodzaju zabudowy. Np w suficie mamy stalowe listwy, wieszaki i kotwy mocujące do stropu..

image

W zabudowach zaś jedynie listwy układane w solidną konstrukcję.
Taką ściankę możemy wykonać sami, biorąc pod uwagę jakość stelaża pod spodem. Nic się nie stanie jeśli przezbroimy naszą konstrukcję. Jeśli jednak zrobimy konstrukcję za bardzo wiotką, nasza ścianka gipsowo kartoniwa nie wytrzyma długo.
Ścianka gipsowa może osłaniać nam przewody wodne, piony czy instalacje. Służy też bardzo często do równania ścian w kamienicach i we wszystkich budynkach, gdzie budowlańcy nie popisali się.
Z płyty gipsowej możemy wykonać różne nadwieszenia z lampami, halogenami czy ukrytymi paskamu ledowymi. Wszystko to sprawia, że nasze wnętrze nabiera rozmachu
Bazując na swoim doświadczeniu z czystym sumieniem mogę polecić produkty firmy Lafarge, czyli płyty i systemy do płyt Nida Gips. Są niejako liderem na rynku. Sufity g-k i nie tylko to Armstrong. Jeśli jednak nie przykładamy mega uwagi do najwyższej klasy jakości, płyty dostępne w marketach takich jak LeroyMerlin czy Castorama również zdadzą egzamin.

image

Czego unikać? Błędów takich jak wykorzystywanie zwykłych płyt w twkich wnetrzach jak łazienka czy kuchnia (nawet sufity). Tytaj potrzebujemy płyty o podwiększonej odporności na wilgoć. Jeśli ktoś Wam powie, że dana płyta jest całkowicie wodoodporna, na dzień dzisiejszy nie współpracowałbym z nim, a przynajmniej ograniczył zaufanie.