Ikea to przede wszystkim systematyka i dbałość o modularność swoich produktów. Projektując przestrzenie prywatne, bardzo często zwracamy uwagę na możliwość zastosowania właśnie konkretnego modułu, ze ściśle określonym systemem, np szuflady, szafki otwierane, czy pełne cargo. Przeznaczenie szafek kuchennych to zazwyczaj ułożenie ich pod ścianą czy ścianką w kuchni, podłączenie niezbędnej armatury i urządzeń. Na tych etapach jednak się nie kończy, ponieważ należy jeszcze zadbać o wszystkie detale i wyposażenie szafek. Tę funkcję również oferuje Ikea.
Zdarzają się sytuacje, gdy potrzebna jest inwencja twórcza do przystosowania materiałów niekoniecznie do ich pierwotnego przeznaczenia. Na zdjęciu poniżej widać wykonany projekt wyspy w kuchni. Jest to element najprostszy w wykonaniu, bez podłączeń, bez elektryczności i wody. Pomysłodawca, Aaron z Melbourne, zastosował dwa systemy ikeowskie w połączeniu z elementem zewnętrznym.
Tak wygląda to od przodu, pełne fronty bez uchwytów, w białym lakierze. Blat i boki to płyty betonowe mocowane do szafek wewnętrznych. Od tyłu, czyli od salonu wyspa wygląda jak na zdjęciu poniżej:
Jak całość została skonstruowana?
Szafki faktum w rozmiarach 40, 60, 60 zostały ze sobą skręcone dla maksymalnej stabilności. Dla przeniesienia ciężaru blatu, jako podstawę zastosowano wzmocnioną konstrukcję ramową. Z własnego doświadczenia można domniemywać, iż jest to rama krzyżowa, lub większa ilość nóżek. Osobiście proponowałbym pierwsze rozwiązanie.
Gdy już szafki posadowiono na odpowiedniej wysokości, dołączono boki z płyt betonowych lub wykończonych betonem. Ostatnim elementem był blat. Całość montowana na kleju, pozostawiona do wyschnięcia.
Następny krok to montaż cokołów, które odpowiadają cokołom dla danej kolorystyki frontów, w tym przypadku białe. Oczywiście należy uwzględnić i z przodu i z tyłu. Po zamontowaniu cokołów, przyszedł czas na wykończenie od strony salonu. Najprościej i najefektywniej, tak zapewne zrobił projektant, zastosowano pełne fronty odpowiadające szerokościom szafkom, montując je na sztywno do tyłów szafek faktum.
Przody to szuflady z gładkimi frontami i otwieraniem na dotyk, znanemu z systemu Besta.
Całość robi wrażenie elementu gotowego, prawie jak przygotowanego przez rasowych projektantów ikea.
Poniżej zdjęcie udostępnione przez wykonawcę, zrobione w trakcie prac nad bokami i blatem.