Szacunek

Szacunek ma wiele znaczeń, łącznie ze sposobem wykonywania orientacyjnych wycen. Jednak nie to ma być treścią, którą chcę przekazać.

Często spotykam się z takim podejściem, iż projekty czy prace na komputerze są warte byle co. Coraz częściej szacunek jaki jak mniemam powinien należeć się drugiemu człowiekowi za jego wiedzę , doświadczenie i umiejętności jest tylko w formie przeszłej. Wczoraj spotkałem się po raz kolejny z takim podejściem. Nie przytaczając konkretnego maila, bo takich nie tylko ja otrzymuję dużo. Przyszły potencjalny klient chciałby wizualizację – jest to jak wiadomo obraz stały. Tutaj jednak chciałby móc obracać ją w prawo i w lewo, przybliżać aby móc obejrzeć detale. Nie jest to wymóg ie do spełnienia. Jednak stwierdzenie iż zapłaci tyle ile praca jest warta? Jak rozumiem istnieje rynkowy przelicznik roboczogodzin pracy grafika, architekta? Człowiek uczy się całe życie.

Jednak to nie jedyna rzecz która rozśmiesza do łez. Po raz wtóry zaproponowano mi, abym wykonał pracę pt wykonanie projektu, modelu 3d i wizualizacji, a jeśli inwestorowi potencjalnemu się spodoba, to zacznie ze mną współpracować.

Jest to jak pójść do cukierni, zjeść 6 ciastek i zapłacić za to, które smakowało, POD WARUNKIEM, że będzie na nim mniej lukru bo było za słodkie. Inny przykład: Mam działkę podzieloną na 6 parceli, zlecę wybudowanie 6 identycznych domów 6 firmom, zapłacę tylko tej firmie, której wykonanie mi się spodoba – o ile taka będzie. Jeśli nie,nie płacę ani za robociznę, a o materiałach nie wspominam. Ale domy pozostają u mnie, bo przecież wykonawca nie weźmie ich ze sobą.

Szanujcie się drodzy koledzy

Niestety zdarza się coraz więcej “Jeleni”, którzy mimo wszystko podejmują się takiego zlecenia. Są to ludzie, którzy psują rynek w tej kategorii. Jeśli i wy chcecie do tej grupy należeć, należy przemyśleć czy przyszycie do siebie takiej Jeleniej Łatki ma sens?

Życzę wszystkim miłego dnia w lesie…

 

27