PROJEKT MEBLA: JAK TO WYGLĄDA?

Projektowanie każdego produktu zaczyna się od określenia potrzeb klienta oraz użytkownika. Wiele osób powie wam, że najważniejszy jest klient lub tylko użytkownik. Jednak realia są takie, że obie te osoby są niezmiernie ważne.

Wymagania naszego klienta, który nie zawsze będzie użytkownikiem tego co zaprojektujemy sa jasne: musi być to produkt bardzo estetyczny, zgodny z obecnie panującymi kanonami piękna a także użyteczny. Ok, ale to nie jedyne najczęstsze wymagania. Tutaj liczą się koszty. Mebel ma być tani do wyprodukowania, na tyle aby móc go sprzedać z zyskiem. Myśleliście inaczej? Przepraszam, wyprowadzam z błędu.

Użytkownik generalnie jest skłonny pogodzić się z ceną, o ile jakość i jego subiektywne w pełnym wymiarze oczekiwania zostaną spełnione. Jakie? Musi być na pewno indywidualnie. Niekoniecznie całkowicie użytkowo, zgodzi się na pewne odstępstwa. Ważne jest także aby nie było za tanie. Jeśli dany przedmiot przedstawia jakąś wartość, nie jest dostępny dla wszystkich, tym bardziej możemy na niego zapolować.

Teraz trochę od strony technicznej: projektowanie rozpoczyna się zaraz po tym jak zostaną dograne wszystkie warunki, od oczekiwań, przez wstępne materiały, termin oraz kwoty. Wykonywane są modele, czasem kilka, czasem kilkanaście. Klientowi przedstawiane są trzy najtrafniejsze propozycje, reszta trafia do archiwum. Dalej pracujemy wspólnie nad formą i wykończeniem. Na samym końcu projekt otrzymuje formę ostateczną w postaci modelu 3d lub rysunków warsztatowych – wszystko zależy od umowy.