Zastanawiałem się kiedyś kiedy wykonuje się projekt powykonawczy.
PROJEKT POWYKONAWCZY
Na studiach słyszałem o projekcie koncepcyjnym, budowlanym i coś o wykonawczym, ale powykonawczym?
Tutaj z pomocą przyszło mi doświadczenie z jednej z poprzednich firm. Projekty powykonawcze jak się okazało są bardzo częste przy niektórych gałęziach budownictwa, szczególnie gdy w grę wchodzi technologia która zostaje zastosowana. Szczegółowy projekt wykonawczy i niewiele bardziej odbiegający powykonawczy, jak tyko roboty dobiegną końca.
Sam wykonywałem ego typu projekt po wybudowaniu przez znajomą firmę siłowni w centrum handlowym. I tutaj nauczyłem się co jest ważne w takim projekcie
Projekt powykonawczy jako zabezpieczenie
Może trochę dziwnie brzmi to stwierdzenie, jednak jest całkowicie słuszne, jeśli wykonujemy prace dla jakiejś firmy, czy nawet osoby prywatnej, a po projekcie na podstawie którego robimy wyceny i kosztorys już wiemy że zakres się zwiększy. Wtedy jesteśmy w stanie przewidzieć wspominaną ewentualność. Jeśli jej jednak nie przewidzimy od początku,zawsze warto się nad nią zastanowić.
Po co projekt powykonawczy we wnętrzach? Się pytam
Załóżmy że jako forma budowlano remontowo cośtam, wykonujesz realizację projektu gabinetu kosmetycznego. W projekcie nie ma masy rzeczy, nie ma materiałów, sa braki w opisach. Wówczas albo ma być wybrakowane pomieszczenie, albo to pomieszczenie trzeba będzie dorobić bez projektu – na podstawie ustaleń. Te ustalenia to Twoja robota dodatkowa. Projekt powykonawczy ma za zadanie w tym przypadku pokazać zakres zmian w projekcie, prace dodatkowe a co za tym idzie, dodatkowe koszty. Do takiego projektu można śmiało dołączyć kosztorys powykonawczy. Wykonane przez osoby z uprawnieniami gwarantują, że będą potraktowane poważnie w razie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji spornych z inwestorem.