Przeglądałem niedawno zasoby wordpressa i natknąłem się na ciekawy projekt. Jest to coś co może inspirować do projektowania, pomimo iż jest to projekt studencki. A może właśnie dlatego? Czatownia dla fotografa, brzmi ciekawie, jednak zastanawiam się nad szerszym wykorzystaniem bryły, np przy projektowaniu kubatury opierającej się warunkom atmosferycznym. Wiatr jeśli odpowiednio poprowadzony po spoilerze dociska pędzący pojazd zamiast go odrywać, tak też może być w tym momencie. Zastosowanie wiatraka jako turbiny śródosiowej z wlotem i wylotem w bryle, bez połączenia z wnętrzem może być bardzo dobrym pomysłem na pozyskanie energii.
Przy okazji zastanowiłbym się nad pływalnością tego obiektu. Umieszczony na bagnisku czy na rzece w kniejach stanowi doskonałe środowisko do życia dla ludzi, którzy chcą się trochę odłączyć. Pozostaje kwestia sanitarna, której nie da się po prostu wpuścić w rzekę. Tutaj filtracja, filtracja i jeszcze raz filtracja.
Kubatura przetrwania – Czatownia dla fotografa przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym
Główną ideą projektu było stworzenie kubatury jako całoroczne schronienie – miejsce pracy fotografa przyrody, dla jednego człowieka.
Plan opiera się na centralnej części – miejsce do spania, pracy, przyrządzania pokarmów, sanitariaty, którą komunikacja. Inspiracją do projektowanego obiektu stanowi kryształ górski – forma rozrastająca się za pomocą trójkątów.
Konstrukcja czatowni jest wykonana z drewna konstrukcyjnego LVL – fornirowane drewno warstwowe (ang. LVL – Laminated Veneer Lumber). W warstwie zewnętrznej jest zastosowana płyta wiórowa – laminat, o podwyższonej wodo-, grzybo- i ognioodporności, o grubości 1,2 cm. Warstwa wewnętrzna wykonana z cienkiej płyty OSB o grubości 0,7 cm. Izolacja termiczna z polistyrenu ekstrudowanego 5,0 cm. Okna wykonane z poliwęglanu o niebieskim zabarwieniu.
Projekt: 2013r.