Ghostdesigner – (z ang. Ghost zn. Duch, Designer zn. Projektant) osoba, która za opłatą wykonuje projekty takie jak projekty graficzne, modele, projekty architektoniczne, projekty wnętrz, projekty mebli, wizualizacje, projekty wektorowe i inne, a te następnie zostają opublikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy. Bardzo często Ghostdesigner tworzy projekty znanych budynków, popularnych wnętrz sklepowych czy niepowtarzalnych mebli ludzi lub firm, które swoim nazwiskiem firmują produkt. W niektórych przypadkach są doradcami z cienia, którzy za opłatą, nie garną się do bycia sławnymi na swoim stanowisku.
Ghostwriter (pisarz-widmo) – osoba, która za opłatą redaguje opowiadania, artykuły, sprawozdania, teksty piosenek, książki, które następnie zostają opublikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy. Nierzadko ghostwriterzy tworzą lub edytują autobiografie wielkich gwiazd i zamożnych przedstawicieli świata show biznesu. Na zlecenie polityków, szczególnie tych obsadzających najwyższe stanowiska w państwie, pisarze-widmo zobowiązują się pisać przemówienia.
Aspekt Prawny
Wiadmo to osoba, która nie ujawnia swojej tożsamości oraz nie wlicza prac wykonanych jako Ghostdesigner/Ghostwriter do swojego portfolio. Polskie prawo autorskie nie daje możliwości przekazania innej osobie osobistych praw autorskich (wolno sprzedać lub przekazać nieodpłatnie tylko majątkowe prawa autorskie). Oznacza to, że utworu (grafiki, modelu) w Polsce nie wolno publikować pod nazwiskiem zleceniodawcy, ponieważ osobiste prawa autorskie są niezbywalne. Jedyną możliwością jest przekazanie nieodpłatnie albo sprzedanie autorskich praw majątkowych do eksploatowania (produkowania, handlowania, emisji) danego utworu (np. tekstu).
Jeśli jesteśmy na tym etapie, że sprawdzasz jak zabezpieczyć się przed tym aby wszelkie informacje, łącznie z faktem naszej współpracy na zasadzie ghost, to podpowiem Tobie pewną sprawdzoną formę: umowa NDA czyli pełna poufność. Dzięki umowie poufności oraz umowie o przekazaniu praw autorskich majątkowych możesz czuć się autorem pracy.
Chcesz publikować prace? Jeśli wpiszesz siebie jako jedynego autora to tak czy inaczej łamiesz prawo. Pomimo powyższych umów. Jednak i tutaj wyjdę Tobie na przeciw. W stopce artykułu, na końcu tekstu można umieścić informacje o autorach, w kolejności dowolnej. Tzn, zwyczajowo przyjęło się, że główny autor jest pierwszy, drugi jest wspomagający, trzeci ten co pomagał chociaż trochę, a reszta jest dla statystyki.
Pamiętaj: Na wszystko jest jakieś rozwiązanie
Czy potrzebujesz tekstu, czy produktu cyfrowego, korzystając z usług Ghosta, nie krępuj się tylko nawiąż kontakt. Jeśli w temacie maila na początku umieścisz „Ghost:” i dalej tytuł maila, będę wiedział na jakiej platformie rozmów mamy się poruszać.