Pracujesz, starasz się tworzyć niesamowite rzeczy i stać się mega popularnym? Fajnie. Wielu osobom się to udaje i ich twarz dla każdego obywatela brzmi znajomo. Chcesz być znany, ale przez kogo? Zastanów się kto ma Cię znać i szanować? Wybierz sobie grupę docelową i pokaż co potrafisz.
Jest i drugi koniec kija, który jednak ma tyle samow wad co teoretycznych zalet. Ja jestem znany z tego że jestem nieznany. Nie znają mojej profesji ludzir z mojej okolicy, nie wiedzą czym się zajmuję, na czym zarabiam. Dlaczego? Bo jeśli in nie wytłumaczę. Mam swoje cele, jak każdy. I jak każdy to realizuję. Mam wprawdzie trochę reklam, wpisów reklamujących. Ale w większości nie ujawniam tego co robię.
Jestem duchem, designerem,  Ghostdesignerem,który pracuje skrycie, we własnym środowisku, 90% moich umów na projekty to NDA. Zdarzają się sytuacje gdy stoję w sklepie przy półce z produktami które miałem przyjemność projektować, podszedł klient i zaczął oglądać z uśmiechem. Zdarzają się i tacy którzy stwierdzą “co za badziew”, ale tego się nie uniknie.  Czasami mam ochote powiedzieć że ” ja to zaprojektowałem”, ale umowa zabrania. Cóż zrobić, to jest ten ogromny minus.

Moje szkolenia i niektóre projekty związane z architekturą, programowaniem czy modelowaniem często są publikowane. Są to te projekty w których nie jestem “podwykonawcą NDA”. Jeśli planujesz też tak pracować, zastanów się dwa razy, bo pilnować się naprawdę trzeba. Umowa poufności, przechowywanie nieodtajnionych danych, imprezy na których możebrozwiązywać się język…oto prawdziwe wyzwania.