„Trudno je uszkodzić, a w razie potrzeby łatwo poddać je renowacji. Zlewy z kompozytu są na tyle trwałe, że niektórzy producenci dają na nie gwarancję wieczystą. Ale by zachowały swe walory estetyczne, trzeba o nie dbać. Jak czyścić zlewozmywaki z kompozytu, by zawsze wyglądały jak nowe?
Zlewy kompozytowe bywają niekiedy nazywane zlewozmywakami granitowymi, ponieważ produkuje się z miału granitowego spajanego żywicami akrylowymi łączonych w stosunku 80:20. Takie proporcje pozwalają uzyskać materiał relatywnie odporny na uszkodzenia mechaniczne i dobrze znoszący używane w gospodarstwie domowym środki chemiczne (które nie służą zlewom stalowym) oraz wszystkie kwasy spożywcze. „Odporny na uszkodzenia” nie oznacza jednak „nierysujący się”. Dodatek żywic akrylowych w kompozycie sprawia, że zlewy kompozytowe są dość miękkie. Nie wolno więc ich myć proszkami szorującymi, ani skrobać druciakiem czy nożem. Za to zlewozmywaki kompozytowe dość dobrze znoszą nawet bardzo silne detergenty.
Na co dzień zlewy z kompozytu wystarczy myć zwykłym płynem do naczyń, zmywakiem z szorstką końcówką. Po każdym zmywaniu warto wycierać zlew do sucha, żeby nie tworzył się na nim osad wapienny, który pojawia się najczęściej w trudno dostępnych zakamarkach, np. w okolicach baterii. Trzeba też uważać na to, by opryskany barwiącymi substancjami zlewozmywak nie pozostawał zbyt długo brudny, ponieważ plamy mogą wgryźć się w strukturę kompozytu, a wtedy konieczna będzie bardziej zdecydowana interwencja. Co kilka dni dobrze jest nasmarować zlew kompozytowy olejem spożywczym. To go zaimpregnuje i ograniczy chłonność.
Producenci zlewów kompozytowych oferują pełne gamy preparatów czyszcząco-pielęgnacyjnych, ale kompozyt bez uszczerbku można myć nawet silnymi detergentami, nawet, co może wydać się zaskakujące, chlorowymi środkami do mycia toalet i silnymi mleczkami do ceramiki łazienkowej. Efektywne są także sprawdzone sposoby gospodyń domowych: wypełnienie zlewu wrzącą wodą z dodatkiem octu lub pokrycie masą z sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i wody i pozostawienie na kilka godzin. To powinno usunąć nawet uporczywe przebarwienia i zaschnięte plamy.
Kompozyty granitowe bywają różnie nazywane przez producentów: tegranit, fragranit, silgranit, ale w każdym z wypadków jest to ten sam kompozyt granitowy i tak samo się go czyści”