Co to jest BIM?

Sam skrót jest bajecznje prosty, rozpisywany już chyba miliardy razy na milionach stron internetowych. Jeśli pogrzebieny w moim archiwum rozwinięcie znajdziemy wielokrotnie. Jeśli miałbym to rozwinąć zrobiłbym to o każdej porze w każdym momencie niezależnie od sytuacji. A czym jest BIM?

Kiedyś nazwałem go stylem życia, bo tak do niego należy podejść. Tak samo jak jeżdżąc na desce nie ubierany garnituru, tak i przy BIM ie nie robimy śmietnika. Śmietnikiem jest projekt, który tworzymy, od nas zależy jak go uporządkujemy.

Zacznijmy od funkcji, poten konstrukcji a na końcu przejdźmy do stosowania informacji. BIM jest niczym innym jak informacją którą musimy wykreować. Np jeśli postawimy budynek gospodarczy mający 4 ściany, dach i podłogę, to odpowiednio opisując te elemenry mamy pełnię informacji. Powtarzając: dane nie biorą się z powietrza, musimy najpierw dane zawrzeć aby móc wyciągnąć kolejne, np.

Stawiam 4 ściany, strop z drewna i ppdłoge jako wylewke. Upraszczając: mam 4 ściany o wymiarze 3,5 x 2,5. Mam dach i podłoge o wymiarze 3,5 x 3,5. Dodając grubości, strukture i materiały użyte do budowy jesteśmy w stanie policzyć ile tynku, ile farby potrzeba do środka, dostaniemy informacje o m3 cegieł użytych do murowania jak i ilosci ziemi którą muszę wybrać na fundament. To jest BIM.

Do tego w jeden folder pakuję informacje o.materiałach, w drugi zeskanowane faktury za materiał i robociznę. To daje nam kolejne dane/wymiary. To jest BIM.

 

Rozumiesz powyższe?  To rozumiesz BIM