Podhale to najogólniej mówiąc to tereny na północ od Zakopanego. Na Podhalu znajdują się między innymi takie miejscowości jak Białka czy Bukowina Tatrzańska.
Tak jak i w innych regionach obserwować możemy typowo regionalny styl architektury, który już niekoniecznie przejawia się we wnętrzach. Wiele z obecnie wznoszonych budynków wykańczana jest raczej z uwzględnieniem przyzwyczaajeń turysty zza regionu. Gładzie, panele itd. Czyli całkowite odejście od tradycyjnego detalizmu regionu. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Obecne przepisy PB nie dają już tak wielkiej możliwości stosowania wszelkich dostępnych materiałów w nieograniczonej ilości.
Budynki dobudowywane do tradycyjnych wznoszone są w sposób taki, aby z zewnątrz kontynuowały linię stylu. Jednak na widocznyn zdjęciu możemy zauważyć, że konstrukcja to bloczki ceramiczne i betonowe. Na nich umieszczono ruszt z drewna, pomiędzy którym znalazł się styropian. Całość zasiatkowana i obrzucona. Na tak przygotowaną ścianę przychodzi elewacja drewniana i cała gama ozdobników.
Jest to bardzo dobry i sprawdzony sposób na niewentylowaną elewację, a także jako inspiracja do pomysłów wnętrzarskich… np deski na ścianie układane w jodełkę – prosty i efektowny sposób na dekorację. Dodając detale z konkretnego regionu, mamy przepis na udane wnętrze.
Charakteru naszemu regionalnemu wnętrzu nada odpowiedni kolor zastosowanego drewna :lakier bezbarwny, bejca jasnobrązowa czy ciemny orzech. Dla surowego efektu możemy deski pomalować pędzlem na biało.
Wnętrze wzorowane na architekturze podhala to detal, drewno i skóry. Mnogość tych elementów zestawiona z głową da niesamowite efekty.