Archicad jest specyficznym środowiskiem projektowania, tak jak inne tego typu programy. Wykorzystuje technologię BIM, co czyni go naprawdę potężnym narzędziem, zarówno przy projektowaniu kubatury jak i wnętrz.

ac16-85f0dba6

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynku. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości budowli. Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej reprezentacji modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych.

Parametry obiektu nadajemy również przez zastosowanie odpowiednich elementów bibliotecznych. Część producentów takie narzędzie jak zestaw bibliotek już posiada, niektórzy zastanawiają się czy w ogóle jest sens. Otóż jest. Dobrze zaprojektowana biblioteka daje nam potężne narzędzie reklamowe. Pamiętajmy, że w dobie internetu, zamówione przez nas biblioteki prędzej czy później zostaną przegrane na chomika, a tu już potoczy się z górki. Nieprzejednanym środkiem reklamy i utrwalania nazwy jest poczta pantoflowa, więc czemu nie?

Jak to działa?

Zakładamy, że posiadamy już naszą bibliotekę. Wystawiamy się z naszymi artykułami na targach budowlanych rozdając setki o ile nie tysiące egzemplarzy naszej płytki ludziom, z których 1/2 wyrzuci to do kosza, gdyż nawet nie wiedza co to komputer, z nich 1/2 nie używa internetu, a kolejna 1/5 całości nie wie co to archicad. Pozostaje nam nadzieja w tej garstce czyli zostaje nam ok 1/5 całości. Wśród tych wszystkich ludzi znajdzie się ktoś, kto przegrywa wszystko na chomika, ponieważ zbiera punkty na transfer. I w tym momencie zaczyna się zabawa. Za darmo wypozycjonuje nam nazwę na chomiku, ponieważ zależy mu na dużej ściągalności i udostępnieniach.    Ściągnie to załóżmy 20 osób, a od każdej z tych osób jeszcze 10. I zaczyna się piramida – nasze biblioteki zaczynają krążyć w spirali, której już nie da się zatrzymać.

betafence2

Jakie biblioteki?

Biblioteki, w których możemy zmieniać parametry, mamy swoją wizytówkę lub wizytówkę producenta/dostawcy elementu z biblioteki. Nie od razu takie dzieło powstaje. Jeśli ktoś po prostu przenosi element z programu 3d do Archicada, to jest to zwykła bryła. Jako zwykła rozumiemy tutaj bryłę z nadanym jednym lub kilkoma materiałami, które możemy zmieniać jedynie w parametrach. Nie ma menu z danymi produktu, nie ma możliwości zmiany danych oraz brakuje takich podstaw jak obrazek podglądu czy porządny widok 2d. Wspominaną bryłę można uzyskać poprzez posiadanie pliku 3ds, archicada i, co najważniejsze, programu 3dStudioIn. Konwersja jest bardzo prosta.

Schody zaczynają się w momencie, gdy mamy do czynienia z bardziej wymagającym produktem. Tutaj w grę wchodzi już język gdl.

Jak projektuje się taką bibliotekę? Najpierw modelujemy element w archicadzie, czy innym programie, np Blender 3d, następnie tworzymy z niego plik gsm, o pewnej zwartej i powtarzalnej strukturze. Do tej struktury dopisujemy linie odpowiadające za menu, materiały czy blokowanie ustawień.

Tak wygląda to w skrócie. Wniosek jest taki: jeśli ktoś sprzedaje bibliotekę, która jest tylko wymodelowanym obiektem, to tylko on nazywa to biblioteką, bo możliwości są o wiele większe.

biblioteki archicad