Cześć,

dzisiaj chciałbym abyś zapoznał się nieco z tematem modelowania. Co to jest? Czym się ten temat ogarnia?  I dla kogo?

Modele powstają w oparciu o dany program, czy jest to narzędzie typu 3dmax czy Blender, a może Archicad albo Fusion czy też Inventor? Nie ma to większego znaczenia w wyjaśnianiu definicji. W każdym z nich powstaje model, powstaje siatka lub bryła, która ma nam symulować, tu ważne słowo, element dostępny w świecie rzeczywistym. Lub oczywiście taki, którego powstanie planujemy. Wykonujemy zazwyczaj bryłę od całkowitego ogółu,  tak jakbyśmy ociosali kłodę. Później nadajemy wstępnego kształtu gdy już mamy złapane proporcje. A dalej skupiamy się na detalach. Ok ale wszędzie tak? oczywiście że nie. Niektóre programy takie jak Archicad wykorzystują bardziej złożoną metodologię projektowania kształtów, jednak całkowicie do ogarnięcia. W zależności czy jesteś studentem, czy przedsiębiorcą – masz inne wymagania co do funkcjonowania tego obiektu.

Wynajęcie modelarza jest jak pójście po chleb – jest codzienną normalną czynnością

Student jest osobą, która z jednej strony wie czego chce, dąży do swoich celów, z drugiej zaś uczy się świata i już wie, że sam go nie zwojuje. Potrzebuje narzędzi dobrych, ale na jego zasobność portfela, jak i na wymagania stawiane przez uczelnię. Jeśli nie są one zbyt wyżyłowane co do projektów, a poziom w grupie nie nastawia bojowo, to po co inwestować kilkaset PLN w model, skoro potrzebnych ich jest kilka.

Darmowy do ściągnięcia jako alternatywa.

Darmowe modele mają oczywiście swoje plusy i minusy. Plusem niewątpliwie jest ich cena. Minusem jakość. Weźmy Archicada. Wiele osób ładuje do archicada śmiecie z archibase czy innych tego typu stron. Nie zastanawiają się nad końcowym kształtem projektu. Dlaczego? Bo nie wiedzą jak w rzeczywistości sobie z tym poradzić. Darmowe modele można przerabiać, można to wszystko modyfikować. Ale trzeba wiedzieć jak. 

Czy trzeba płacić za modele do projektu

Oczywiście że nie. Tak samo jak nie ma potrzeby płacenia za zakupy w sklepie, czy za paliwo na stacji. Modele są własnością intelektualną ich twórców. Jeśli ktoś ich używa, to ktoś me musiał opublikować. Aby je opublikować, trzeba je wykonać. I koło się zamyka. Jeśli modele są wypuszczone z licencją niekomercyjną, wówczas nie możemy ich użyć do czegokolwiek, za co nam zapłacą. A jeśli to zrobimy to i wokanda może nas spotkać. Czasami producenci sami udostępniają modele. Jednak ktoś je wcześniej musi zrobić i za nie zapłacić. Kolejne zamknięte koło.

watch-893256