W czwartek, czyli dosłownie kilka dni temu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji biegłych sądowych w Częstochowie.

Oczywiście miałem przyjemność poznać tam wielu zacnych uczonych ludzi z ogoromnym doświadczeniem w swoich dziedzinach. Jednak myślenie prostolinijne nie jest przyszłością tego świata i nie wydaje mi się aby miało to prowadzić jedną prostą ścieżką.

Teoria względności

Nie jest to nowa teoria, nie odkrywam tutaj nowego lądu a jedynie zwracam uwagę. “Dwa plus dwa to zawsze jest cztery- tak jest i tak zawsze było a gdy się skończy świat nadal tak będzie” mówiono mi w szkole. I nie ma znaczenia czy byla to szkoła podstawowa czy liceum. Takie twierdzenie w szerszym kontekście usłyszałem również w czwartek. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem w zupełności. 2+2 może wynieść 4 tak samo dobrze jak może równać się 3 lub/i 5.

Wszystko zależy tak naprawdę od okoliczności. Jeśli patrzymy na to równanie jak na swoje życie jak i na BIM, to rzeczywiście w LOD (level of detail) 100 wyniesie on 4. Natomiast wprowadzając nowe kryteria otrzymujemy zupełnie nową sytuację.

Nowy właściwy porządek sytucji

Wprowadzając kolejne etapy projektu jak i informacje dotyczące zastosowanych materiałów wchodzimy powoli w wirtualny budynek. Każda kolejna informacja prowadzi nas do konkretnego celu. I tutaj dokładność jest kluczowym kryterium. Bim moze odbywać się nie tylko w 3d. Tak naprawdę 3d to dopiero początek. I tutaj dochodzimy do kwestii interpretacji.

2+2=4. Jeśli przejdziemy do większego poziomu informacji mamy 2,00+2,00=4,00. A co w przypadku małej niedokładności? 2,25+2,24=4,49 co przy zachowaniu podstawowych zasad matematycznych i zaokrąglenia do liczb całkowitych daje nam cztery. Gdy nasz ułamek zwiększymy o dwie setne, okoliczności się zmieniają i sytuacja finalna również. 2,25+2,26=4,51 co oznacza w zaokrągleniu do liczby całkowitej daje nam 5.

Zmieniając jedynje okoliczności, zmienił się wynik końcowy. Oznacza to tyle,że nie możemy czuć się pewni przy podstawowych założeniach, a każdy kto myśli w sposób nieszablonowy jest w stanie obalić nasze twierdzenie.